Labour: Freedom of movement will NOT STOP after Brexit

FREEDOM OF MOVEMENT will continue after Brexit despite British voters clearly giving the UK Government a mandate to put an end to it.

Speaking on The Andrew Marr Show, Mr Starmer said: “The chances of a brand new immigration policy by March 2019 are zero!

“On freedom of movement, and on this question of whether there’s going to be freedom of movement during the transitional period, the Government has commissioned a review of immigration.

“That review is not even gonna report until well into next year.”

THE REMOANERS: THE 101 MPs WHO BACK THE SINGLE MARKET

Here is the full list of the 101 MPs who voted for the Chuka Umunna amendment saying the UK should stay in the single market.

Rushanara Ali (Labour – Bethnal Green and Bow)
Mr Adrian Bailey (Labour (Co-op) – West Bromwich West)
Hannah Bardell (Scottish National Party – Livingston)
Luciana Berger (Labour (Co-op) – Liverpool, Wavertree)

Mhairi Black (Scottish National Party – Paisley and Renfrewshire South)
Ian Blackford (Scottish National Party – Ross, Skye and Lochaber)
Kirsty Blackman (Scottish National Party – Aberdeen North)
Mr Ben Bradshaw (Labour – Exeter)

Tom Brake (Liberal Democrat – Carshalton and Wallington)
Deidre Brock (Scottish National Party – Edinburgh North and Leith)
Alan Brown (Scottish National Party – Kilmarnock and Loudoun)
Chris Bryant (Labour – Rhondda)

Ms Karen Buck (Labour – Westminster North)
Sir Vince Cable (Liberal Democrat – Twickenham)
Ruth Cadbury (Labour – Brentford and Isleworth)
Dr Lisa Cameron (Scottish National Party – East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)
Mr Alistair Carmichael (Liberal Democrat – Orkney and Shetland)

 

Douglas Chapman (Scottish National Party – Dunfermline and West Fife)
Joanna Cherry (Scottish National Party – Edinburgh South West)
Ann Clwyd (Labour – Cynon Valley)
Ann Coffey (Labour – Stockport)
Ronnie Cowan (Scottish National Party – Inverclyde)
Neil Coyle (Labour – Bermondsey and Old Southwark)
Angela Crawley (Scottish National Party – Lanark and Hamilton East)

Stella Creasy (Labour (Co-op) – Walthamstow)
Sir Edward Davey (Liberal Democrat – Kingston and Surbiton)
Martyn Day (Scottish National Party – Linlithgow and East Falkirk)
Emma Dent Coad (Labour – Kensington)
Martin Docherty-Hughes (Scottish National Party – West Dunbartonshire)
Stephen Doughty (Labour (Co-op) – Cardiff South and Penarth)

Maria Eagle (Labour – Garston and Halewood)
Jonathan Edwards (Plaid Cymru – Carmarthen East and Dinefwr)
Mrs Louise Ellman (Labour (Co-op) – Liverpool, Riverside)
Paul Farrelly (Labour – Newcastle-under-Lyme)
Tim Farron (Liberal Democrat – Westmorland and Lonsdale)
Mike Gapes (Labour (Co-op) – Ilford South)
Stephen Gethins (Scottish National Party – North East Fife)
Patricia Gibson (Scottish National Party – North Ayrshire and Arran)
Patrick Grady (Scottish National Party – Glasgow North)
Peter Grant (Scottish National Party – Glenrothes)

Neil Gray (Scottish National Party – Airdrie and Shotts)
Kate Green (Labour – Stretford and Urmston)
John Grogan (Labour – Keighley)
Helen Hayes (Labour – Dulwich and West Norwood)
Drew Hendry (Scottish National Party – Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)
Lady Hermon (Independent – North Down)
Meg Hillier (Labour (Co-op) – Hackney South and Shoreditch)
Wera Hobhouse (Liberal Democrat – Bath)
Dame Margaret Hodge (Labour – Barking)
Stewart Hosie (Scottish National Party – Dundee East)
Dr Rupa Huq (Labour – Ealing Central and Acton)
Christine Jardine (Liberal Democrat – Edinburgh West)
Darren Jones (Labour – Bristol North West)
Susan Elan Jones (Labour – Clwyd South)

Peter Kyle (Labour – Hove)
Ben Lake (Plaid Cymru – Ceredigion)
Norman Lamb (Liberal Democrat – North Norfolk)
Mr David Lammy (Labour – Tottenham)
Chris Law (Scottish National Party – Dundee West)
Mr Chris Leslie (Labour (Co-op) – Nottingham East)
David Linden (Scottish National Party – Glasgow East)
Stephen Lloyd (Liberal Democrat – Eastbourne)
Caroline Lucas (Green Party – Brighton, Pavilion)
Angus Brendan MacNeil (Scottish National Party – Na h-Eileanan an Iar)
Kerry McCarthy (Labour – Bristol East)
Stewart Malcolm McDonald (Scottish National Party – Glasgow South)
Stuart C. McDonald (Scottish National Party – Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)
Alison McGovern (Labour – Wirral South)
Catherine McKinnell (Labour – Newcastle upon Tyne North)
John McNally (Scottish National Party – Falkirk)
Carol Monaghan (Scottish National Party – Glasgow North West)
Mrs Madeleine Moon (Labour – Bridgend)

Layla Moran (Liberal Democrat – Oxford West and Abingdon)
Ian Murray (Labour – Edinburgh South)
Gavin Newlands (Scottish National Party – Paisley and Renfrewshire North)
Brendan O’Hara (Scottish National Party – Argyll and Bute)
Albert Owen (Labour – Ynys Môn)
Jess Phillips (Labour – Birmingham, Yardley)
Liz Saville Roberts (Plaid Cymru – Dwyfor Meirionnydd)
Mr Virendra Sharma (Labour – Ealing, Southall)
Mr Barry Sheerman (Labour (Co-op) – Huddersfield)
Tommy Sheppard (Scottish National Party – Edinburgh East)
Mr Gavin Shuker (Labour (Co-op) – Luton South)
Tulip Siddiq (Labour – Hampstead and Kilburn)
Andy Slaughter (Labour – Hammersmith)

Chris Stephens (Scottish National Party – Glasgow South West)
Jo Stevens (Labour – Cardiff Central)
Jamie Stone (Liberal Democrat – Caithness, Sutherland and Easter Ross)
Wes Streeting (Labour – Ilford North)
Jo Swinson (Liberal Democrat – East Dunbartonshire)
Alison Thewliss (Scottish National Party – Glasgow Central)
Gareth Thomas (Labour (Co-op) – Harrow West)
Stephen Timms (Labour – East Ham)

Chuka Umunna (Labour – Streatham)
Keith Vaz (Labour – Leicester East)
Catherine West (Labour – Hornsey and Wood Green)
Dr Philippa Whitford (Scottish National Party – Central Ayrshire)
Hywel Williams (Plaid Cymru – Arfon)
Pete Wishart (Scottish National Party – Perth and North Perthshire)
John Woodcock (Labour (Co-op) – Barrow and Furness)
Daniel Zeichner (Labour – Cambridge)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*